Najpopularniejsze miasto nadmorskie w Polsce
Świnoujście od lat pozostaje nadbałtyckim hitem z wyróżnianą Błękitną Flagą piękną plażą i okalającymi ją wyjątkowo ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. W najszerszym miejscu ma ona nawet 130 metrów, jest więc najrozleglejsza na całym polskim wybrzeżu. W najbardziej wysuniętym na zachód mieście nadbałtyckim dzień jest latem o godzinę dłuższy niż w Polsce południowej.
Atrakcje w pobliżu
Plaża Świnoujście – Warszów
ul. Ku Morzu, 72-602 Świnoujście
Najszersza naturalna plaża w Polsce co roku przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Płytkie kąpielisko jest stosunkowo bezpieczne, a o bezpieczeństwo dbają dodatkowo zatrudnieni w sezonie ratownicy. Oferowane są tu również rozrywki, takie jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, przejazdy motorówką z pontonem, czy skuterem wodnym.
Szerokość plaży może miejscami osiągać nawet dwieście metrów, jej długość natomiast wynosi około dziesięciu kilometrów. Co roku zostaje ona poszerzona wskutek cofania się morza, co dodatkowo sprawia, że zejście do wody jest łagodne i dość płytkie. Na plaży znajdują się trzy falochrony, a na końcu jednego z nich – zachodniego, wznosi się Stawa Młyny, czyli znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, symbol Świnoujścia.
Odległość do plaży od Apartamentowca Baltica wynosi 3,5 km. Dotarcie na plażę samochodem zajmuje około 6 minut, spacerem 45 minut, natomiast rowerem 13 minut.
Promenada
ul. Stefana Żeromskiego, Świnoujście 72-600
Promenada w Świnoujściu, oraz będąca jej swego rodzaju przedłużeniem ulica Uzdrowiskowa, to wspaniałe miejsce wypoczynku zarówno miejscowych, turystów jak i kuracjuszy. Często odbywają się tam minikoncerty różnych artystów: zespołów ludowych, muzyków itp. Jest tam pływalnia, muszla koncertowa, wspaniałe fontanny oraz sieć sklepów, które oferują wiele pamiątek z tego pięknego nadmorskiego kurortu. Idąc w kierunku wschodnim dochodzimy do końca promenady i wchodzimy na ulicę Uzdrowiskową. Idąc prosto – dojdziemy do rzeki Świny, gdzie obserwować możemy promy wypływające w rejsy do Niemiec, czy też do Skandynawii. Dalej dojdziemy do charakterystycznego punktu, który kojarzy się ze Świnoujściem, a mianowicie do „Stawy Młyny”.
Fort Gerharda
ul. Ku Morzu 5, 72-602 Świnoujście
Fort Gerharda – zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie i od 2010 roku jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu- największej tego typu prywatnej placówce w Polsce gromadzącą ponad 2000 muzealiów związanych z rozwojem Twierdzy Świnoujście na przestrzeni ostatnich 300 lat.
Podziemne Miasto Wolin
ul. Wolińska 10, 72-602 Świnoujście
Na wyspie Wolin w Świnoujściu znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy o długości prawie 1 kilometra, kilkudziesięciu pomieszczeń i kilku wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. 31 grudnia 2013 roku cały kompleks trafił pod skrzydła Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wnętrza całego kompleksu są dostępne dla zwiedzających.
Latarnia Morska w Świnoujściu
ul. Ku Morzu 5a, 72-600 Świnoujście
Latarnia w Świnoujściu to najwyższy znak nawigacyjny na wybrzeżu Bałtyku, powstała w 1854 roku, na prawym brzegu Świny w przemysłowej części miasta Świnoujście – dzielnicy Warszów. Do XX wieku była to ośmiokątna wieża wysokości prawie 65 metrów, z żółtej cegły. Generalny remont pozostawił po sobie wieżę o przekroju okrągłym, osadzoną na ośmiokątnej podstawie ze spadzistym dachem. II Wojna Światowa, a w jej trakcie naloty alianckie, spowodowały poważne zniszczenia, kolejno naprawiane. Generalny remont na przełomie 1999 i 2000 roku doprowadził do jej obecnego wyglądu i otwarcia jej progów dla turystów.
Stawa Młyny
ul. Uzdrowiskowa, 72-600 Świnoujście
Znakiem rozpoznawalnym Świnoujścia, stanowiącym również element oficjalnego logotypu miasta jest Stawy Młyny usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu. Stawa to nic innego, jak znak nawigacyjny umieszczony (na lądzie lub w morzu) na stałe – bez użycia kotwicy. Ma on przeważnie możliwość emitowania sygnałów świetlnych, radiowych lub dźwiękowych, a dodatkowo charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny kształt. Ta świnoujska stawa ma kształt wiatraka, lub młyna wiatrowego – stąd nazwa Stawa Młyny.
Fort Anioła
ul. Jachtowa 158, 72-600 Świnoujście
Fort Anioła – muzeum architektury militarnej. Zbudowany w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko – obserwacyjny Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty). W trójkondygnacyjnej budowli parter obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Plac Rybaka 1, 72-600 Świnoujście
Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do połowu ryb. Muzeum mieści się w dawnym ratuszu miejskim.
Park Linowy BLUSZCZ
ul. Jana Matejki 22, 72-600 Świnoujście
Otwarty w sezonie leśny park linowy dla osób w każdym wieku wyposażony w zjazd tyrolski. Metoda ta polega na pokonywaniu odcinków terenu pozbawionego wystarczającej rzeźby, w szczególności przepaści, wąwozów i studni w jaskiniach za pomocą podpięcia wspinacza w uprzęży do napiętej liny.
Rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
Wyspa Karsiborska Kępa, 72-600 Świnoujście
Karsibór to raj dla miłośników przyrody. Znajduje się tu niezwykły rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w którym można spotkać zagrożone wymarciem wodniczki – niezwykle rzadkie europejskie wędrowne ptaki śpiewające, a także kanię rdzawą, błotniaka łąkowego, derkacza, biegusa ziemnego czy orła bielika. Wszystkie zasiedlają podmokłe łąki i trzcinowiska Karsiborskiej Kępy, miejsca idealnego do ornitologicznych obserwacji.
Rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie
Wyspa Uznam
Rezerwat powstał w celu zachowania stanu paproci o nazwie długosz królewski. Jest to największe skupisko tej osiągającej prawie 2 metry wysokości rośliny w całym kraju. Jest to gatunek pod silną ochroną. Obok tego rodzaju paproci, znaczący jest jeszcze jeden – orlica pospolita. Jej liście osiągają tu nawet rozmiary 4 m., co jest fenomenem na skalę regionu a nawet kraju, ponieważ ten gatunek występuje praktycznie wszędzie, lecz nigdy nie osiąga aż tak potężnych rozmiarów. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina silnie trująca i należy być bardzo ostrożnym przy kontaktach z nią.
Plac edukacji przyrodniczej
ul. 1 Maja, Wyspa Karsibór
Będąc na wyspie Karsibór warto odwiedzić plac edukacji przyrodniczej mieszczący się przy ul. 1 – Maja (przy filii Miejskiego Domu Kultury). Plac jest ogólnodostępny i składa się z trzech stref: edukacyjnej, sprawnościowej i wypoczynkowej. Strefa edukacji przyrodniczej wyposażona została w gry i tablice informacyjne ukazujące bogactwo flory i fauny wyspy Karsibór i jej historię.
Wieża widokowa Świnoujście
ul. Paderewskiego 7, 72-600 Świnoujście
Wieża widokowa położona jest miedzy centrum miasta a dzielnicą nadomorską. Wieża powstała w roku 1904, była częścią kościoła luterańskiego, zniszczonego podczas II Wojny Światowej. Od roku 2005 pełni role wieży widokowej, która przyciąga wielu turystów chcących podziwiać miasto z góry. Z wieży rozpościera się piękny widok na miasto, widać z niej także Międzyzdroje oraz niemieckie kurorty.
Miejska wieża ciśnień
ul. Rogozińskiego 4, 72-600 Świnoujście
Wieża została wzniesiona w 1898 roku. Zbudowana jest z czerwonej cegły, czerwonego granitu, czerwonego kamienia piaskowego. Pod koniec wojny obiekt został lekko uszkodzony. Ze względu na swoją wysokość, wieża używana była po II WŚ przez wojsko radzieckie jako punkt obserwacyjny.
Ścieżki rowerowe
Na Latarnię Morską, Fort Gerharda i Falochron Centralny
Długość trasy to ok. 16 km. Trasa rozpoczyna się i kończy przy przeprawie promowej Bielik na wyspie Wolin. Obejmuje dzielnicę Świnoujścia Warszów, przejazd obok Terminala LNG, wizytę w Forcie Gerharda, wejście na Latarnię Morską oraz Falochron Centralny. Trasa w całości prowadzi utwardzonymi ścieżkami oraz lokalnymi drogami asfaltowymi.
POCZĄTEK TRASY
[0 km] Start przy przeprawie promowej na wyspie Wolin. Zjeżdżamy z promu i kierujemy się w stronę przejazdu kolejowego, na którym skręcamy w prawo w ulicę Barlickiego
[2,3 km] Z ulicy Barlickiego skręcamy w prawo w ul. Ku Morzu.
[5,3 km] Jadąc wzdłuż Terminala LNG dojeżdżamy do Fortu Gerharda. Warto się tam zatrzymać i „przejść musztrę”
[5,6 km] 200m za Fortem dojeżdżamy do Latarni Morskiej
[6,1 km] Wracając z Latarni (tą samą drogą) dojeżdżając do ul. Ku Morzu skręcamy w lewo i kierujemy się na Falochron Centralny7,9 km] Dojeżdżamy na koniec Falochronu
[16,0 km] Wracamy tą samą drogą do przeprawy promowej.
KONIEC TRASY
Szlak rowerowy „Świdny las”
Świdny Las leży na najbardziej wysuniętym na południowy zachód skrawku wyspy Uznam. Mimo że bezpośrednio sąsiaduje z osiedlami Świnoujścia, a przez sam jego środek co dzień przejeżdżają tysiące turystów (szosą wylotową do przeprawy promowej „Karsibór), można tu znaleźć miejsca równie dzikie jak najbardziej niedostępne knieje Wolińskiego Parku Narodowego. Szlak rowerowy przecina cały Świdny Las, by dotrzeć na niezwykle malowniczo położony falochron Kanału Piastowskiego. Niestety, ze względu na bardzo piaszczysty dojazd do falochronu, ostatnie kilometry trasy nadają się tylko dla najwytrwalszych rowerzystów.
POCZĄTEK TRASY
Ul. Grunwaldzka, na wysokości skrzyżowania z ul. Nowokarsiborską (pierwszy odcinek wzdłuż ścieżki rowerowej na ul. Nowokarsiborskiej i ul. Karsiborskiej).
NA SZLAKU
Ulica Grunwaldzka [0 km] – dawna szosa do Berlina otwarta w 1860r., wzdłuż której przebiegała linia kolejowa Świnoujście – Berlin (budynek dawnego dworca można nadal oglądać pod numerem 54 ulicy, a nasyp z kilkoma wiaduktami po niemieckiej stronie);
Kanał Piastowski [6,3 km] – wybudowany w latach 1876 – 1888, w związku z rozbudową i rozwojem portu morskiego oraz w celu skrócenia żeglugi
do Szczecina; w wyniku przekopania kanału odcięty został południowo-wschodni fragment wyspy Uznam, tworząc wyspę Karsibór; kanał ma 7,2 km długości i średnią głębokość toru wodnego 10,5 m;
„Karsiborskie Paprocie” [9,2 km] – rezerwat o powierzchni niemal 38 ha, z bujnymi, sięgającymi ponad 2 metrów paprociowymi zaroślami, składającymi się głównie
z długosza królewskiego (Osmunda regalis), objętego ochroną – rezerwat to jedno
z największych jego skupisk w naszym kraju;
Falochron zachodni bramy torowej Kanału Piastowskiego [13,7 km] – rozbudowany w ramach pogłębiania toru wodnego kanału i wydłużony do 644 metrów; znaki nawigacyjne umieszczone na główkach falochronu zachodniego i wschodniego naprowadzają statki wchodzące i wychodzące z Kanału Piastowskiego na tor wodny.
KONIEC TRASY
Na Ognicę i z powrotem
Trasa jest lekką modyfikacją trasy rowerowej „Świdny las”, i pozwala zobaczyć bardziej „wiejską” część Świnoujścia. Jeśli jesteśmy w Świnoujściu pierwszy raz, to na pewno spodoba nam się możliwość zobaczenia i skorzystania z obu przepraw promowych. Trasę można dodatkowo rozszerzyć o szlak dookoła wyspy Karsibór. Dodatkowo, w końcowej części mamy możliwość zobaczenia bardziej przemysłowej części Świnoujścia, stocznie oraz terminal promowy.
START
[0 km] Rondo przy Kościele Chrystusa Króla. ul. Grunwaldzka
[ok. 1,3 km] Skręcamy w lewo w ulicę Nowokarsiborską i podążamy ścieżką rowerową wzdłuż drogi aż do przeprawy promowej.
[ok. 7,1 km] Po dojechaniu do przeprawy, wjeżdżamy na prom i płyniemy na wyspę Wolin
[ok 7.2 km] Po zjeździe z promu dojeżdżamy do ulicy Mostowej, skręcamy w lewo.
Jadąc ulicą Mostową możemy podziwiać rozległe pola i pastwiska, jeśli mamy trochę szczęścia możemy zobaczyć np. kozy
[ok 10,7 km] Dojeżdżamy do ul. Skandynawskiej, skręcamy w lewo w stronę stacji benzynowej, po czym kierujemy się w stronę przeprawy promowej
[ok 11,7 km]Przeprawiamy się promem z powrotem na wyspę Uznam
[ok 11,7 km] Po zjeździe z promu jedziemy wzdłuż ul. Wybrzeże Władysława IV aż do ul. Marynarzy, na końcu której trasa dobiega końca
KONIEC TRASY
Sport i rekreacja
- Siłownia i Fitness Champions Academy
ul. Wojska Polskiego 1/19, 72-600 Świnoujście
- Siłownia Świnoujscie Gold 44 Gym
ul. Jana Matejki 42, 72-600 Świnoujście
Restauracje
- Tawerna Białe Żagle
ul. Norberta Barlickiego 4c, 72-602 Świnoujście
- Restauracja „Kurna Chata”
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 20, 72-600 Świnoujście
- Restauracja „Prochownia”
ul. Jachtowa 4, 72-600 Świnoujście
- Restauracja „Neptun”
ul. Generała Józefa Bema 1, 72-600 Świnoujście
- Restauracja „Albakora”
ul. Konstytucji 3 Maja 6, 72-600 Świnoujście
Galerie handlowe
- Corso
ul. Jarosława Dąbrowskiego 5, 72-600 Świnoujście
- Galeria Promenada
ul. Stefana Żeromskiego 79, 72-600 Świnoujście
- Pasaż Handlowy Centrum
ul. Armii Krajowej 12, 72-600 Świnoujście
- Centrum Handlowe Uznam
ul. Grunwaldzka 21, 72-600 Świnoujście
- Jarmark Rękodzieła Artystycznego
Plac Wolności 6, 72-600 Świnoujście
Salony fryzjerskie
- Salon Fryzjerski Piękne Włosy
ul. Konstytucji 3 Maja 5, 72-600 Świnoujście
Telefon: 509 066 642
- Salon Fryzjerski EVOLUTION HAIR
Plac Słowiański 6/6, 72-600 Świnoujście
Telefon: 91 888 77 55
- Fryzjer Męski
Generała Józefa Bema 5, 72-600 Świnoujście
Telefon: 509 664 609
Salony kosmetyczne
- Salon Kosmetyczny NATALI Wioletta Zakrzewska
Wybrzeże Władysława IV 26, 72-600 Świnoujście
Telefon: 600 655 006
- Gabinet Kosmetyczny DR-Cosmetic
ul. Konstytucji 3 Maja 54, 72-600 Świnoujście
Telefon: +49791599333
- Just Beauty Świnoujście – Salon Kosmetyczny, Stylizacja Paznokci i Rzęs, Tytan, Opalanie Natryskowe, Pedicure, Zabiegi kosmetyczne na twarz, Depilacja Ciała
ul. Hugo Kołłątaja 11/12A, 72-600 Świnoujście
Telefon: 500 777 484
TAXI
- “Radio Taxi” Stowarzyszenie Taksówkarzy
Telefon: 91 321 22 22
- INSEL TAXI Świnoujście
Telefon: 508 503 435
- Odra Taxi
Telefon: 91 321 23 23
- PTU MyTaxi Świnoujście
ul. Konstytucji 3 Maja 5, 72-600 Świnoujście
Telefon: 501 379 988
- Auto Taxi
Telefon: 91 321 66 66